Anasayfa / Genel / BAŞKANIMIZ KEMAL KAZANIN İSTANBUL’UN FETHİNİN 564. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

BAŞKANIMIZ KEMAL KAZANIN İSTANBUL’UN FETHİNİN 564. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

 “GÜN FETİH RUHUYLA YENİDEN TARİH YAZMA ZAMANIDIR

Göynük Belediye Başkanımız ve İpek Yolu Belediyeler Birliği Başkanı (İPEKBİR) Kemal Kazan, İstanbul’un Fethi’nin 564’üncü yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Yalnızca Anadolu coğrafyasına değil, dünya tarihine yön veren, bir devri kapatıp bir yenisini açan İstanbul’un Fethi,  tüm insanlık için ders alınacak bir zaferdir. Fatih Sultan Mehmet Han’ın 21 yaşındaki bu başarısı, vatan ve millet sevgisiyle büyüyen nesillerimiz için gurur ve ibret kaynağıdır. Dünya tarihine yön veren bu fetih 564 yıl sonra bugün hepimizin ilham ve ders alacağı bir külliyat niteliğindedir. İstanbul’un fethinin sene-i devriyesini kutlarken, gün fetih ruhuyla kenetlenme ve tarih yazma zamanıdır” diye konuştu.

Başkanımız Kemal Kazan’ın mesajı şöyle:

“1432 yılının bir Mart sabahında, 2. Murad Han’ın Edirne Eski Saray’da dünyaya gelen oğlu müjdelendiğinde, Akşemseddin Hazretleri Fetih sûresini okuyordu. Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri Murad Han tarafından Edirne’ye davet edildiğinde yanında talebesi Akşemseddin Hazretleri vardı. Bundan 21 yıl sonra 29 Mayıs 1453 tarihi, Türk ve dünya tarihinin dönüm noktası oldu.

Yalnızca Anadolu coğrafyasına değil, dünya tarihine yön veren, bir devri kapatıp bir yenisini açan İstanbul’un Fethi, tüm insanlık için ders alınacak bir zaferdir. Peygamber Efendimizin müjdesine ve övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet Han’ın 21 yaşındaki bu başarısı, her daim vatan ve millet sevgisiyle büyüyen nesillerimiz için gurur ve ibret kaynağıdır. Dünya tarihine yön veren bu fetih 564 yıl sonra bugün hepimizin ilham ve ders alacağı bir külliyat niteliğindedir. İstanbul’un fethinin sene-i devriyesini kutlarken, gün fetih ruhuyla kenetlenme ve yeniden tarih yazma zamanıdır. Biz de bu ruhla geçmişimizi unutmadan, geleceğimizi oluşturmak için hizmet ediyoruz.

KÜLTÜRÜMÜZÜ GELECEK NESİLLERE AKTARMAK EN BÜYÜK VAZİFEMİZ

Fatih Sultan Mehmet ile İstanbul’un manevi fatihinin Akşemseddin Hazretleri’nin omuz omuza kazandığı mücadeleden bize emanet kalan İstanbul, bugün dünyanın kuşkusuz en güzel, tarihi ve doğal dokusu ile en zengin, kucaklayıcılığı ile en örnek kentidir.

Akşemseddin Hazretleri’nin uhrevi havasını 564 yıl sonra hala taşıyan Göynük’ü tüm zenginlikleriyle geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Her yıl İstanbul’un fethini kutlamalarına paralel düzenlediğimiz ve Akşemseddin Hazretleri’nin bilgeliğini anlamak ve anlatmak için geçmişten geleceğe köprü oluşturduğumuz anma günü ile bizi biz yapan, değerlerimizi ve kültürümüzü gelecek nesillere aktarmayı en büyük vazifemiz olarak görüyor bu inançla hizmet üretiyoruz. İstanbul’un Manevi Fatihi Akşemseddin Hazretleri’nin türbesini Diyar-ı Akşemseddin Göynük’ün göğsünde bir zafer madalyası olarak taşımaktan gurur duyuyoruz.

İstanbul’un fethinin 564. sene-i devriyesini, büyük bir heyecan ve gururla kutluyor, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ve hocası Akşemseddin Hazretleri ile bu güzel vatan için canlarını veda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.”

 

Kemal Kazan

Belediye Başkanı

İpekyolu Belediyeler Birliği Başkanı

 

Hakkında Göynük Belediyesi

Bunumu arıyorsunuz ?

BAŞKANIMIZ KEMAL KAZAN’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

Millet olarak büyük bir zafere ulaştırdığımız milli mücadelemizi yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ...

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com